
A vállalati fizikai beléptetési piac jelentős átalakuláson megy keresztül, amelyet a technológiai fejlődés és a felhasználói elvárások növekedése hajt. A cégek egyre inkább felismerik a biztonság és a hatékonyság fontosságát, ami új trendek kialakulásához vezet. Ezek a folyamatok nem csupán a technológiai innovációt, hanem a felhasználói élmény javítását is célozzák. Ugyanakkor a büdzsé miatt egyensúlyozni kell a pénzügyileg megvalósítható és a technikailag lehetséges megoldások között.
A beléptetés a modern biztonsági rendszerek kritikus eleme, amely biztosítja, hogy csak az arra jogosult személyek léphessenek be bizonyos területekre vagy férhessenek hozzá bizonyos erőforrásokhoz. A fizikai beléptető rendszerektől (PACS) az informatikai hálózatok logikai belépés-ellenőrzéséig a vállalatok, a kormányok és a magánszemélyek az eszközök, az adatok és a személyzet védelme érdekében ezekre a megoldásokra támaszkodnak. A digitális átalakulás, a felhőalapú számítástechnika és a biometrikus hitelesítés térhódítása forradalmasította a beléptetési iparágat, hatékonyabbá, megbízhatóbbá és biztonságosabbá téve azt – állította január 29-én megjelent elemzésében a Data Bridge piackutató cég.
A beléptető piac növekedését számos tényező segíti elő. Az intelligens épületek (és az intelligens otthonok) egyre szélesebb körű elterjedése fokozta a fejlett biztonsági megoldások iránti keresletet. A kormányzati előírások és az iparági szabványok szigorú biztonsági protokollokat írnak elő, ami tovább növeli a piaci keresletet. A gyors urbanizáció és a kereskedelmi infrastruktúrák növekedése szintén hozzájárul a piac bővüléséhez. Emellett a COVID-19 világjárvány felgyorsította az érintésmentes és biometrikus beléptető megoldások felé való elmozdulást, a higiénia és a kényelem előtérbe helyezésével.
Az ügyfelek elvárásai
Ennek némileg ellentmondani látszó eredmények születtek, amikor a Security Systems News megkérdezte olvasóit a fizikai beléptető rendszerek telepítésével kapcsolatos trendekről és kihívásokról. Úgy találták, hogy a válaszadók 60%-a szerint az integrátorok előtt álló legjelentősebb kihívás az ügyfelek elvárásainak és büdzséjének a kezelése volt, 40%-uk szerint pedig a rendszerek meglévő infrastruktúrába való integrálásával kapcsolatos kihívások leküzdése.
A felmérésről beszámoló februári cikkük szerint ezek a válaszok egybevágnak egy másik kérdéssel, amely azt mérték fel, hogy az ügyfelek melyik funkciót részesítik előnyben leginkább a fizikai beléptető rendszerekben. Ötven százalékuk a más biztonsági rendszerekkel, például a videofelügyelettel és a riasztóval való kompatibilitást jelölte meg, míg csupán 10 százalékuk a biometrikus rendszereket. A fennmaradó 40% egyenlő arányban osztozott a távoli beléptetési képességek és a jövőbeli növekedéshez szükséges skálázhatóság között.
Amikor azt kérdezték, hogy ezek az ügyfelek milyen gyakran kérik a meglévő, „örökölt” rendszereik frissítését, csak 30%-uk nyilatkozott úgy, hogy projektjeik 25-75%-a igényel korszerűsítést. Ötven százalékuk szerint a projektek kevesebb mint egynegyedénél van ilyen kérés, míg 20% szerint szinte soha nem fordul elő.
A beléptetési piac helyzete
Mindezek fényében érdemes rápillantani a fizikai beléptetési piac helyzetére is. A Data Bridge már említett kutatása szerint a globális beléptetési piac mérete 2023-ban 16,60 milliárd dolláros volt, és az előrejelzések szerint 2031-re eléri a 31,88 milliárd USD-t, a 2024-2031-es előrejelzési időszakban 8,50%-os várható CAGR-érték mellett. A piacot néhány kulcsfontosságú szereplő uralja, köztük a HID Global, a Johnson Controls, a Honeywell, az ASSA ABLOY és a Bosch Security Systems. Ezek a vállalatok az iparág vezetői a biometriát, a mesterséges intelligenciát és a felhőalapú számítástechnikát integráló innovatív megoldásaikkal. A piac erősen kompetitív, az új belépők a fejlett hitelesítési módszerekre, például az arcfelismerésre, az ujjlenyomat-olvasásra és a mobilalapú hozzáférési megoldásokra összpontosítanak.
A The Business Research Company szakértői úgy látják, hogy a fizikai beléptető rendszerek piacának mérete a 2024-es 10 milliárd dollárról 2025-re 10,99 milliárd dollárra fog nőni, 9,9%-os összetett éves növekedési ütem (CAGR) mellett. 2029-re eléri a 17,27 milliárd dollárt (CAGR=12,0%). Az előrejelzési időszak növekedése a növekvő biztonsági aggályoknak, a biometrikus adatok növekvő elfogadásának, az érintésmentes megoldások iránti keresletnek, a szabályozási előírások betartásának, a fizikai és logikai biztonság konvergenciájának lesz tulajdonítható. Az előrejelzési időszak főbb trendjei közé tartozik a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás integrációja, az adatelemzés a biztonsági betekintés érdekében, a fizikai és logikai biztonság konvergenciája, az érintésmentes megoldásokra való áttérés és a kiberbiztonság hangsúlyozása.
A Thebossmagazine.com 2024 decemberi írásában arra mutatott rá, hogy ahogy a biztonsági kihívások egyre összetettebbé válnak, úgy nő a fejlett beléptető rendszerek iránti kereslet. Ezek a rendszerek ma már többet tesznek a belépés korlátozásánál – védik az eszközöket, biztosítják az érzékeny információk védelmét és a jogszabályoknak való megfelelést. A növekvő fenyegetésekre válaszul a vállalkozások a biztonsági keretek megerősítése érdekében olyan technológiákat alkalmaznak, mint a biometria, a mesterséges intelligencia és a dolgok Internete, az IoT. A Grand View Research szerint a globális beléptetési piac 2024 és 2030 között várhatóan 8,2%-os CAGR-rel fog növekedni.
Összegzésül elmondható, hogy a vállalati fizikai beléptetési piac várható trendjei jelentős hatással lesznek a felhasználói elvárásokra és élményre. A biometrikus azonosítás, a mobilalapú beléptetés, az integráció más rendszerekkel és a felhőalapú megoldások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a felhasználók biztonságosabb és kényelmesebb beléptetési rendszereket vehessenek igénybe. A vállalatoknak érdemes figyelembe venni ezeket a trendeket, hogy megfeleljenek a felhasználói elvárásoknak és versenyképesek maradjanak a piacon.
A beléptetés technológiai trendjeiről részletesebben olvashat a Property/Facility Management Blog cikkében.
A címlapkép forrása: Freepik.com
Közzététel: 2025. február 18.
Access control systems and customer expectations
The corporate physical access market is undergoing a major transformation, driven by technological advances and growing user expectations. Companies are increasingly recognising the importance of security and efficiency, leading to new trends. These trends aim not only at technological innovation but also at improving the user experience. At the same time, budget constraints mean that a balance must be struck between what is financially feasible and what is technically possible.