A kiber- és a fizikai biztonság találkozási pontjai

Kiberbiztonság, cybersecurity

A modern világban a biztonság kérdése mind a fizikai, mind a digitális térben egyre nagyobb jelentőséggel bír. A vállalatok, intézmények és magánszemélyek egyaránt ki vannak téve mind hagyományos, mind kibertérben történő fenyegetéseknek, és a kettő közötti határvonal egyre inkább elmosódik. A fizikai- és a kiberbiztonság nem különálló fogalmak, hanem egymást kiegészítő területek, amelyek összekapcsolódása alapvető fontosságú a hatékony védelem szempontjából.

 

Képzelje el, hogy egy technikus belép egy adatközpontba, hogy megjavítson egy szervert, lehúzza a névkitűzőjét, és egyenesen besétál az épület szívébe. Senki sem tudja, hogy a belépőkártyáját előző este egy tolvaj klónozta, aki átcsúszott egy figyelmetlen őr mellett. Órákkal később egy zsarolóprogram lezárja a létesítményt. Ez nem egy film cselekménye – ez a modern hibrid fenyegetések valósága, ahol a fizikai betörések kiberrémálommá válnak. A digitális támadások elszaporodásával a szervezetek a saját bőrükön tanulják meg a nehéz utat: nem lehet tűzfallal kijutni a válsághelyzetből, ha valaki csak úgy besétál, és egy rosszindulatú szoftverrel fertőzött USB-eszközt csatlakoztat a szerverhez.

Ezekkel a gondolatokkal indította február 28-i cikkét az INSC Digital Magazine, amely számtalan érdekes, valóban megtörtént eseten keresztül mutatja be a fizikai- és a kiberbiztonság találkozási pontjait. Tekintsük mi is át, hogy melyek ezek!

A modern világban a fizikai- és kiberbiztonság határai egyre inkább elmosódnak, hiszen a digitális és a valós tér közötti kapcsolatok mindennapjaink szerves részévé váltak. Az intelligens otthonoktól kezdve az ipari rendszerekig, a technológiai fejlődés új lehetőségeket teremt, de egyúttal új kockázatokat is hordoz magában. A fizikai- és kiberbiztonság találkozási pontjainak elemzése nem csupán a technológia és az infrastruktúra összefüggéseit tárja fel, hanem az emberi felelősség fontosságát is kiemeli a védelem terén.

A fizikai- és kiberbiztonság közös kihívásainak megoldása összefogást igényel. Az integrált rendszerek tervezése során az egyik legfontosabb szempont az, hogy a fizikai és kiberfenyegetéseket egységes stratégiával kezeljék. Ehhez nemcsak a legújabb technológiai megoldások alkalmazására van szükség, hanem a szervezeti kultúra és az emberi tényezők tudatos fejlesztésére is.

 

Miért a fizikai biztonság a kiberbiztonság első védelmi vonala?

 

A lakatpiszkálóktól a logikai bombákig
A kiberbűnözők manapság már nem rejtőznek sötét szobákban, hanem kihasználják a fizikai réseket, hogy digitális támadásokat indítsanak. Volt olyan eset, hogy a támadók takarítónak adták ki magukat, hogy rosszindulatú hardvert helyezzenek el egy erőmű vezérlőtermében. Az eszköz távoli hozzáférést biztosított számukra a hálózathoz, ami milliókba kerülő áramkimaradást tett lehetővé. Nem törték fel a rendszert, egyszerűen „besétáltak”.

Az őrök már nem csak a birtokháborítókat állítják meg
A fegyveres járőrök már nem csak a vandálokat riasztják el. Egy távközlési központban az őrök elfogtak egy „vállalkozót”, aki egy olyan mobiltelefon-antennát akart telepíteni, amely érzékeny adatokat tudott volna lehallgatni. Minden szükséges engedélye megvolt, csak éppen a szerszámai voltak tele kémprogrammal feltöltött eszközökkel.

 

A „Bait-and-Switch” támadások elszaporodása

 

A social engineering találkozik a régimódi lopással
A hackerek a digitális trükköket fizikai taktikákkal vegyítik. Egy nemrégiben történt incidens során a támadók felhívtak egy víztisztító telepet, ahol informatikai ügyfélszolgálatnak adták ki magukat, és meggyőztek egy alkalmazottat, hogy hagyjon nyitva egy hátsó ajtót. Aznap éjjel a behatolók rosszindulatú szoftvereket juttattak be a vezérlőrendszerbe, megváltoztatva a vegyi anyagok szintjét. Az őrök a vizit során észlelték a betörést, de már csak a rendszer részleges károsodása után.

A biztonsági őrök képzésének a része
A modern biztonsági csapatok ma már megtanulják felismerni a gyanús eszközöket és a social engineering (pszichológiai manipulációs) trükköket. Egy pénzügyi adatközpontban az őrök úgy hiúsítottak meg egy adathalász kísérletet, hogy kikérdeztek egy „tűzvizsgálót”, aki nem tudta megmagyarázni, miért van szüksége a szerverterembe való belépésre. „A jelvénye valódi volt, de a története nem” – emlékezett vissza az egyik őr.

 

Kritikus infrastruktúra: Ahol a legnagyobb a tét

 

Áramhálózatok, kórházak és az emberi tényező
Egy regionális erőmű egyetlen őrizetlen ajtaja lehetővé tette a behatolók számára, hogy rosszindulatú szoftvereket helyezzenek el, amelyek majdnem kaszkádszerű áramszünetet okoztak. Ehhez online feltérképezték az őrjáratok beosztását.

Fegyveres járőrök mint kiber-őrszemek
Egy nukleáris létesítmény őrségének tagjai újabban behatolásjelző rendszerekkel összekapcsolt táblagépeket hordanak maguknál. Egy rutinellenőrzés során az egyikük észrevette, hogy egy szerverszoba ajtaja nyitva van – ami a szabotázs jele. Odabent egy tűzfalak megkerülésére tervezett eszközt találtak. A kibercsapat nem vette észre a betörést, de a járőrök igen.

 

Ellátási lánc szabotázs: A leggyengébb láncszem

 

Amikor a kézbesítő sofőrök trójai falóvá válnak
A támadók - kihasználva a rutinszerű szolgáltatásokba vetett bizalmat – a külső beszállítókat veszik célba, hogy behatoljanak a biztonságos létesítményekbe. Egy védelmi vállalkozó irodájának takarítóbrigádja billentyűleütés-naplózót rejtett el a konferenciaterem billentyűzetében. Az őrök egy munkaidő utáni átvizsgálás során fedezték ezt fel.

Mindenki átvilágítása
Szigorú belépési protokollok vonatkoznak az egész személyzetre, beleértve a vendéglátósokat és a karbantartókat is. Az egyik műszaki egyetemen az őrök egy ételszállító teherautó sofőrjét, aki a rakodódokkokat fotózta, lekapcsolták. A telefonján az épület szerverhelyeinek vázlatrajzai voltak.

 

Az önelégültség ára: Ha a hibrid támadások sikeresek

 

Egy kórház 10 millió dolláros ébresztője
A betolakodók egyik napról a másikra behatoltak egy kórház gyógyszertárába, gyógyszereket loptak el, és olyan rosszindulatú programot telepítettek, amely titkosította a betegadatokat. A támadás során egy kitámasztott tűzgátló ajtót és az elavult szerverjelszavakat használták ki. Következmény: kifizették a váltságdíjat és a hatóság büntetését. Azóta az őrök óránként ellenőrzik az ajtókat, és az informatikusok naponta ellenőrzik a hozzáférési naplókat.

Hírnév romlás
Egy luxusszállodalánc elvesztette vállalati ügyfeleinek 30%-át, miután a támadók egy konferenciateremben elhelyezett rosszindulatú eszközzel adatokat loptak el. Az őrök azért nem vették észre, mert nem voltak kiképezve az AV-berendezések ellenőrzésére.

 

Egyesített védelem: a kiber-fizikai szakadék áthidalása

 

Közös gyakorlatok: Tűzfalak és zseblámpák
Az előre gondolkodó cégek szimulációkat futtatnak, ahol a kiber- és fizikai csapatok vegyes fenyegetésekre reagálnak. Az egyik gyakorlat során az őrök „betolakodókat” üldöztek, miközben az informatikusok lezárták a szervereket. A folyamat során megtanulták, hogy az őröknek valós idejű riasztásokra van szükségük, az IT-nek pedig szemmel tartásra.

Közös pultok, közös győzelmek
Az egységesített platformok segítségével az őrök ma már megtekinthetik a kiberjelzéseket (pl. jogosulatlan bejelentkezések), az informatikusok pedig nyomon követhetik a kamerák felvételeit. Egy logisztikai központban az őrök ezt a rendszert használták arra, hogy egy hackert a betörés közepén tetten érjenek. Ugyan digitálisan hatástalanította a kamerákat, de nem számolt a járőrökkel.

 

A fizikai biztonságot átalakító technikai eszközök

 

AI kamerák, amelyek megtanulják az őrzési rutinokat
Az intelligens kamerák már jelzik az olyan rendellenességeket, amelyeket az őrök esetleg nem vesznek észre, például ha valaki munkaidő után a szerverszobák közelében tartózkodik. Történt egy olyan eset, amikor egy adatközpontban a mesterséges intelligencia kiszúrt egy hamis karbantartót, akinek a névkitűzőjét órákkal korábban visszavonták. Törvényesnek tűnt, de a rendszer jobban tudta.

Intelligens badge-ek kiberhitelesítési igazolványokkal
A következő generációs azonosító jelvények biometrikus ellenőrzést igényelnek, és meghatározott idő után lejárnak. Egy kutatólabor biztonsági őrei nemrégiben megakadályoztak egy betörést, amikor egy vállalkozó órákkal korábban ellopott jelvénye megbukott az élő ujjlenyomat-ellenőrzésen. A régi névkitűzőket könnyű volt klónozni, de az újak „visszavágnak”.

 

Új fenyegetések: Drónok, belsősök és éghajlati káosz

 

Rosszindulatú programokat ledobó drónok
A támadók ma már drónokat használnak arra, hogy rosszindulatú szoftverekkel feltöltött eszközöket juttassanak a háztetőkre vagy a nyitott ablakokon át az épületekbe. Egy vállalati központ őrei észrevettek egy szellőzőakna közelében lebegő drónt, és az aljára ragasztott USB-eszközt találtak. Úgy volt beállítva, hogy automatikusan telepítsen kémprogramokat.

Az éghajlati katasztrófák mint kiberfegyverek
Az erdőtüzeket és árvizeket ma már fegyverként is használják. Egy hátborzongató esetben gyújtogatók tüzet gyújtottak egy adatközpont közelében, hogy evakuálást indítsanak el, majd behatoltak a személyzet nélküli létesítménybe. A káoszt figyelemelterelésre használták.

 

Következtetés: Nincs több siló, nincs több kifogás

 

A hibrid fenyegetések hibrid megoldásokat igényelnek.

- Az őrök „kiberőrként” való kiképzése:
Tanítsa meg őket az adathalász-csalétek, a csalárd eszközök és a social engineering felismerésére.

- Egységesített technológiával szerelje fel a csapatokat:
Egyesítse a kameraképeket, a belépési naplókat és a kiberjelzéseket egyetlen platformon.

- Mindenkit, mindenhol ellenőrizzen:
A takarítóktól a vezérigazgatókig senkiben se bízzon meg ellenőrzés nélkül.

 

Mint láthatta a fizikai és a kiberbiztonság találkozási pontjainak megértése és megfelelő kezelése kulcsfontosságú a mai világban. Egy átfogó biztonsági stratégia nem hagyhatja figyelmen kívül egyik területet sem, hiszen a fenyegetések egyre gyakrabban összetett, többdimenziós támadások formájában jelentkeznek. A jövőben a biztonsági rendszerek integrációja és a különböző területek együttműködése lesz az egyik legfontosabb tényező a hatékony védelem kialakításában. A technológia fejlődésével a szervezeteknek egyre kifinomultabb módszereket kell alkalmazniuk annak érdekében, hogy egyaránt biztosítsák a fizikai- és a kiberbiztonságot, megteremtve ezzel egy átfogó védelmi hálót a jövő kihívásaival szemben.

 

A címlapkép forrása: AI által készített illusztráció
Közzététel: 2025. március 11.

Where cyber- and physical security meet

In the modern world, security is an increasingly important issue in both physical and digital spaces. Businesses, institutions and individuals are exposed to threats in both traditional and cyberspace, and the line between the two is increasingly blurred. Physical and cyber security are not separate concepts, but complementary domains whose interconnection is essential for effective protection.

BV Facility Kft.