
Az építkezések biztonsági feladatait nem lehet a más területeken, például a már működő irodaházakban alkalmazott „sablonos” őrzés-védelmi módszerrel kezelni: ahogyan az épületek folyamatosan formálódnak, úgy kell a védelem stratégiájának is fejlődnie, hogy minden szempontból megfeleljen az elvárásoknak. Ezáltal nemcsak az építési projekt sikere biztosítható, hanem az építkezésen dolgozó emberek és eszközök biztonsága is garantálható, s adott esetben még bizonyos speciális, munkaügyi feladatok is felvállalhatók.
Az építkezések a biztonsági terület egy speciális ágazatát jelentik. Mint minden biztonsági környezetben, a gyenge pontok és fenyegetések felmérése továbbra is kiemelkedő fontosságú, és a modern technológia, valamint a megbízható beléptetési elvek kulcsfontosságúak a sebezhetőségek kezelésében még a legbiztonságosabb építkezéseken is. Annak ellenére, hogy az építőipar többszáz éve társadalmunk alapvető eleme, a közte és a fejlett beléptetés közötti „házasság” még fiatal. A vállalatok csak az elmúlt 10-12 évben kezdtek el modernebb technológiákat alkalmazni, és távolodtak el a munkások kézi, naplón keresztüli bejelentkezésétől – olvasható a Security Today weboldalán még február végén megjelent cikkben.
Az írás bemutatja a biztonságos működés néhány olyan pillérét, amelyek nemcsak az építkezéseken és a létesítményen kívüli fizikai alkalmazásokban, hanem az épület falain belül is létfontosságú iránymutatóként szolgálnak, mi pedig erre és szakmai tapasztalatainkra alapozva ezen a héten ezt a területet tekintjük át röviden.
Az építőipari vállalkozásokat és tevékenységeket fenyegető veszélyek
A téma fontossága egyértelmű. Érzékeltetésére megemlítjük, hogy egy az Allianz Cornhill által végzett kutatás kimutatta, hogy csak a brit építőiparban évi 800 millió font veszteség keletkezik a lopások miatt. Ami még rosszabb, hogy körülbelül ugyanekkora összeget veszítenek vandalizmus és tűz miatt. Az üresen álló építkezések és ingatlanok különösen ki vannak téve a gyújtogatás veszélyének. Az Aviva szerint az építkezéseken keletkező tüzek mintegy 40%-át (körülbelül 100.000-et) szándékosan gyújtják.
Az iparágat fenyegető kockázatok miatt a vállalkozások és az alkalmazottaik kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek – nem tudnak dolgozni vagy működni, ha fontos szerszámok vagy gépek hiányoznak, vagy a helyszín általában véve károsodott vagy megközelíthetetlen.
A működésre, a tulajdonra és az életre leselkedő veszélyek mellett a nem megfelelően biztosított telephelyeken keresztül bejutott tolvajok későbbi tettei a telephely tulajdonosát vagy vezetőjét további veszteségekért és károkért való felelősséggel fenyegetik. Például, ha gépeket és nehéz, nagy teljesítményű járműveket lopnak el, hogy hozzáférjenek más épületekhez, vagy azokat tönkretegyék, például kiskereskedelmi helyiségekbe való behatolással, vagy magasan lévő épületekbe való behatolással, akkor ez a lopás következménye költséges lehet, mind a telephelyi veszteségek, mind a telephelyen kívül bekövetkező egyéb károkért/veszteségekért való felelősség szempontjából.
Hasonlóképpen, az építőipari vállalatok is felelősségre vonhatók a birtokháborítókkal kapcsolatos balesetekért. Ez akkor fordulhat elő, ha az építkezési területeket nem megfelelően biztosítják a birtokháborítás és a vandalizmus ellen. Az építkezések különösen veszélyeztetettek lehetnek az általános antiszociális magatartás vagy az adott építkezés elleni lázadás részeként elkövetett vandalizmusra.
Mitől speciális az építkezések őrzés-védelme?
A biztonság és vagyonvédelem minden területén kiemelt jelentőséggel bír a megfelelő felkészültség és a speciális kihívásoknak való megfelelés. Az építkezések biztonsági feladatai és az általános őrző-védő tevékenységek között jelentős eltérések figyelhetők meg, amelyek az adott környezet sajátosságaiból és a kockázati tényezők különbözőségéből fakadnak. Az építkezések dinamikus és változó munkakörnyezetet jelentenek, ahol a vagyonvédelem mellett a munkavédelem és a balesetmegelőzés is kiemelt szerepet kap. Míg egy általános őrző-védő szolgálat leginkább a már kialakított és működő létesítmények védelmét látja el, addig az építkezések esetében a folyamatos változásból fakadó kihívásokhoz való alkalmazkodás is kulcsfontosságú.
Az építkezések biztonsági feladatai kiterjednek a belépési pontok ellenőrzésére, az illetéktelen személyek távoltartására, az építőanyagok és munkagépek védelmére, valamint a munkaterületen belüli biztonsági előírások betartatására. Az általános őrző-védő feladatok esetében ezek a tevékenységek kevésbé változatosak, inkább a stabil működés fenntartására és a hosszú távú biztonság garantálására összpontosítanak. Egy építkezés őrzése során azonban kiemelten kell figyelni a balesetek megelőzésére, az ideiglenes infrastruktúra védelmére, valamint a gyakran változó belső és külső tényezőkre.
További különbséget jelent az alkalmazott technikai eszközök és eljárások eltérése. Míg az általános őrző-védő szolgáltatások esetében statikus kamerarendszerek, beléptetőkapuk és járőrözési protokollok dominálnak, addig az építkezéseken gyakran ideiglenes biztonsági rendszereket kell alkalmazni, például mobilkamerákat, hordozható világítóberendezéseket és gyorsan telepíthető kerítéseket. Emellett az építkezéseken dolgozó biztonsági személyzetnek szoros együttműködésben kell dolgoznia a munkavédelmi szakemberekkel, hogy a munkaterület minden szempontból biztonságos legyen.
Gyenge pontok
Egy ilyen „ökoszisztéma” gyenge pontjait könnyen azonosíthatjuk, beleértve az érzékeny területekhez való illetéktelen hozzáférést, az emberek vagy eszközök keresésével töltött értékes állásidőt, valamint a berendezések ellopásának potenciális kockázatát. A vállalatok igen gyakran csak akkor ismerik fel a fejlett biztonsági intézkedések szükségességét, amikor már túl késő, és bekövetkezik egy incidens.
A vállalkozóknak átfogó képet kell kapniuk arról, hogy mely munkavállalók tartózkodnak a helyszínen, és a modern szoftverrendszerek lehetővé teszik számukra, hogy valós időben nyomon kövessék ezt a munkaerőt. Az, hogy ez a szoftver hogyan kommunikál a fizikai beléptetési megoldásokkal, például az azonosító kártyákkal, kapukkal és forgóajtókkal, olyan kritikus integráció, amelynek értékét egyre több vállalat kezdi felismerni.
Alapjában véve ez egy adatvezérelt modell, amely számos intézkedéshez nyújt információt. Ha egy vállalkozó látja, hogy egy gipszkartonozási projektben 10 munkás dolgozik, és csak hárman vannak a kábelezéshez, akkor átcsoportosíthatja az erőforrásokat a megfelelő személyzethez. Ha egy munkás nem jelentkezett be egy bizonyos időpontig, vagy ha olyan területre próbál belépni, ahová nem lenne szabad, értesítést küld a vezetőnek, ami különösen hasznos, ha sok munkást felügyel.
Ha fenyegetés merül fel, vagy egy dolgozót elbocsátanak, a rendszergazda azonnal deaktiválhatja az adott személy hitelesítő adatait, korlátozva ezzel a belépését. Ez egyértelműen alkalmazható lenne olyan építési területeken, ahol a munkálatok teljesen üzemelő épületeken vagy azok mellett folynak. Az átfogó szoftvermegoldások bevezetésének operatív felügyeleti előnyeihez hasonlóan fontosak az adminisztratív előnyök is, hiszen számtalan előírás és jelentési kötelezettség létezik az építéssel és a munkatársakkal kapcsolatban.
A dolgozók létszámát és a belépésüket nyomon követő szoftver értékes kiegészítője lehet a vezetők számára, akiknek néha egy pillanat alatt kell megfelelőségi jelentéseket készíteniük. Ezenkívül, ha incidens történik, a vezetők dokumentációt készíthetnek a jogi lépésekhez, mind a proaktív, mind a reaktív intézkedésekhez, beleértve a sérüléssel kapcsolatos követelésekre való reagálást is.
Ez egy olyan eszköz, amely nemcsak rövid távon enyhíti a kellemetlenségeket, hanem hosszú távon időt és pénzt is megtakaríthat a vállalatoknak azáltal, hogy az első naptól kezdve egyértelmű auditálást hajtanak végre.
Kulcsok és szoftverek
Egy igazán sikeres biztonsági rendszer jellemzője az integráció és a kommunikáció szintje. Mint említettük, a fent részletezett koncepciókat nem csak az építkezésen, hanem a létesítményen belül, a normál működés során is meg lehet és meg kell tapasztalni.
A belépés-ellenőrzés központi eszköze továbbra is a kulcs, és az építkezéseken dolgozó személyzethez hasonlóan sok vállalat nincs tisztában azokkal a modern technológiákkal, amelyek segíthetnek racionalizálni a rendszer egészének használatát.
Az intelligens kulcsszekrények számos iparágban a beléptetés alapvető elemei, és átmenetet jelentenek az olyan hagyományos tárolási megoldásokhoz képest, mint például a falitábla. A munkavállalók kezeléséhez hasonlóan a kulcsokhoz különböző hozzáférési szinteket lehet rendelni, és ha egy alkalmazott egy bizonyos időpontig nem adja vissza az egyiket, az riasztani tudja a vezetőt, ami felgyorsítja a kulcs felkutatását. Amennyiben egy alkalmazottnak felmondanak, és az általános belépési hitelesítő adatai a kulcsszekrényhez kapcsolódnak, a rendszergazda azonnal letilthatja a hozzáférést mindkettőhöz. Ez az egyszerűsített megközelítés segít a hatékonyság és a redundancia biztosításában, amelyek a megbízható biztonsági ökoszisztéma jellemzői.
A jobb munkafolyamatok és a megerősített beléptetés mellett mind a személyzeti, mind a kulcskezelési intézkedések egyértelmű pénzügyi megtérülést (ROI) jelentenek. Ha figyelembe vesszük az elveszett eszközök és a késlekedő személyzet felkutatására fordított állásidőt, valamint az új munkavállalók újbóli felvételével vagy a létesítmény újbóli „kulcsolásával” kapcsolatos költségeket, valamint az incidensből eredő jogi eljárásokkal kapcsolatos pénzügyi kötelezettségeket, a végső pénzügyi költségek csillagászati összegűek lehetnek, és negatívan befolyásolhatják az ütemtervet és a termelékenységi célokat. Számos megoldás létezik, amelyik azt állítja, hogy javítja a hatékonyságot és a biztonságot, de a vállalatoknak azokat kell előnyben részesíteniük, amelyek egyértelmű rövid és hosszú távú megtérülést eredményeznek.
Mégis vannak, akik vonakodnak az ilyen megoldások integrálásától, különösen akkor, ha úgy érzik, hogy megfelelőek az örökölt taktikák és munkafolyamatok „mindig is így csinálták”. Azok számára, akik hajlandóak legalább megfontolni a fejlett technológiát, a kisebb léptékű kipróbálás egy bölcs első lépés lehetne. Nézze meg, hogy az adott technológia hogyan hat a működésre egy kis mintán, majd értékelje, hogyan javíthatná a hatékonyságot nagyobb léptékben! A vezetőknek teljes körű ismeretekkel kell rendelkezniük arról, hogy egy megoldás miként szolgálja a munkaerőt, és ami még fontosabb, a bevezetés szószólójának kell lenniük.
Ha ez a direktíva felülről lefelé jön, és már a projekt vagy a bevezetési folyamat kezdetén beépül, akkor annak adoptálása szélesebb körben elfogadott lesz. Erre két meggyőző példát láthatunk az építkezéseken és a belső kulcsok kezelésében, amelyeket a legsikeresebb esetekben a stratégiai fizikai megoldásokból származó átfogó adatkezelés irányít.
Összességében elmondhatjuk, hogy az építkezések biztonsági feladatai sokrétűbbek, és rugalmasabb megközelítést igényelnek, mint az általános őrző-védő szolgáltatások. A folyamatosan változó környezet, a magasabb baleseti kockázat és az ideiglenes infrastruktúra miatt az építkezéseken dolgozó biztonsági személyzetnek kiemelt figyelmet kell fordítania mind a vagyon-, mind a személyvédelemre. Ezért az építkezések biztonsági feladatainak ellátása olyan speciális kihívást jelent, amely túlmutat a hagyományos őrző-védő tevékenységeken, és amelyhez folyamatos alkalmazkodás és szakértelem szükséges.
A címlapkép forrása: Pixabay.com
Közzététel: 2025. március 25.
What makes guarding construction sites a special task?
The security challenges of construction sites cannot be addressed by a 'template' approach to guarding and protection in other areas, such as existing office buildings: as buildings evolve, so must the security strategy to meet all aspects of the requirements. This will not only ensure the success of the construction project, but also the safety of the people and equipment working on the site and, where appropriate, even some specific, labour-related tasks.