A munkavállalók és a technológia együttműködése a vagyonvédelem területén számos lehetőséget kínál a hatékonyság és a biztonság növelésére. Azonban az együttműködés csak akkor lehet sikeres, ha figyelembe vesszük az esetleges veszélyeket és kockázatokat, és megfelelő intézkedéseket hozunk ezek kezelésére. Az emberi és technológiai erőforrások integrációja a jövőben is kulcsfontosságú szerepet fog játszani.
A múlt heti blogbejegyzésünkben a Cxotoday.com november 28-i cikke nyomán arra a kérdésre kerestük a választ, hogy melyek a biztonsági terület új trendjei, és hogyan befolyásolják az ügyfelek által igényelt biztonsági megoldások típusait? Megállapítottuk, hogy a személy- és vagyonvédelem területén az elmúlt évtizedekben jelentős változások történtek, amelyek elsősorban a technológiai fejlődésnek, a társadalmi igények átalakulásának és az egyre növekvő biztonsági kockázatoknak köszönhetők, s bemutattuk azokat a kialakulóban lévő trendeket, amelyek átformálják a szervezetek biztonsághoz való hozzáállását, és befolyásolják az általuk igényelt megoldások típusait.
A mostani alkalommal folytatjuk a gondolatmenetet, s megvizsgáljuk, hogyan tudnak a munkavállalóink együtt dolgozni a technológiai megoldásokkal, hogyan képesek a vezetők hatékonyabb biztonsági stratégiát létrehozni.
Világszerte közel 7,9 millióan dolgoznak biztonsági őrként. Ennek ellenére jelentős hiány van a képzett szakemberekből, és ez a helyzet valószínűleg nem is fog javulni. Pontos információkhoz nehéz hozzájutni, de sok vállalat azt mondja, hogy nem tud annyi szakembert felvenni, amennyire szükségük van, és ezt csak tetézi a nagy fluktuáció. A fizikai biztonsággal foglalkozó vállalatok a technológia alkalmazásával kiegészíthetik az emberi képességeket, segítve ezzel a tehetségek, készségek és szolgáltatások iránti növekvő igény kielégítését. A technológia segíthet a team-ek képességeinek skálázásában, minimalizálhatja a biztonsági őrök munkájuk során felmerülő kockázatait, és képessé teheti őket arra, hogy hatékonyabban és eredményesebben végezzék munkájukat.
Azonban jelentős hiány van ezekből a képzett szakemberekből, és ez valószínűleg nem fog javulni. Pontos információkhoz nehéz hozzájutni, de sok vállalat azt mondja, hogy nem tud annyi szakembert felvenni, amennyire szükségük van, és évente 100-300%-os fluktuációt tapasztalnak, ami azt jelenti, hogy nincs lehetőség az előretörésre. A fizikai biztonsággal foglalkozó vállalatok a technológiával kiegészíthetik az emberi képességeket, segítve ezzel a tehetségek, készségek és szolgáltatások iránti növekvő igény kielégítését. A technológia segíthet a kis csapatok képességeinek skálázásában, minimalizálhatja a biztonsági őrök munkájuk során felmerülő kockázatait, és képessé teheti őket arra, hogy hatékonyabban és eredményesebben végezzék munkájukat.
Az eddigi tapasztalataink alapján kijelenthetjük, hogy a technológiai megoldásokkal „felszerelt” humán biztonsági csapat képes a hatékonyabb megoldások kialakítására és működtetésére. A szerepek egyfajta egymást kiegészítő kombinációja jön létre, ahol a technológia javítja az emberek képességeit, és az emberek biztosítják az ítélőképességet és döntéshozatalt.
A vagyonvédelem hagyományosan humán munkavállalókra épült, például biztonsági őrökre, portaszolgálatra és járőrszolgálatokra. Az emberi munkaerő előnyei közé tartozik a helyzetfelismerés, a rugalmasság és az empátia, amelyek technológiai eszközökkel nehezen helyettesíthetők.
A technológia által kínált előnyök
1. Megfigyelés és monitorozás
A zárt láncú kamerarendszerek (CCTV), mozgásérzékelők, és hőkamerák segítségével olyan területeken is biztosítható a védelem, ahol az emberi jelenlét korlátozott vagy nem hatékony.
2. Beléptetés
Biometrikus rendszerek, kártyás beléptetők és okoszárak, amelyek gyors és pontos beléptetést biztosítanak.
3. Adatfeldolgozás
A mesterséges intelligencia (MI vagy AI) alapú rendszerek nagy mennyiségű adatot tudnak elemezni valós időben, ezáltal segítve a fenyegetések gyors azonosítását.
Az emberek és a technológia szinergiája a következőképpen érhető el:
1. Ismétlődő feladatok automatizálása
A technológia, beleértve a mesterséges intelligencia által vezérelt megfigyelő kamerákat, drónokat, robotokat és beléptető rendszereket, automatizálja a rutinszerű biztonsági feladatokat, javítja a valós idejű megfigyelést és csökkenti a személyzet munkaterhelését. Eközben az emberi biztonsági személyzet az adatok értelmezésére, a döntéshozatalra és az ítélőképességet és empátiát igénylő összetett helyzetek kezelésére összpontosít.
2. Valós idejű adatok és az intelligencia megosztása
A fejlett technológiák, például az érzékelők, a biometrikus rendszerek és az IoT-eszközök valós idejű adatokat gyűjtenek, amelyeket a mesterséges intelligencia elemez a biztonsági fenyegetések előrejelzése és felismerése érdekében. A biztonsági személyzet ezután értelmezi és ellenőrzi ezeket az adatokat, és ítélőképességük és tapasztalatuk segítségével értékeli az összetett helyzeteket.
3. Fokozott kommunikáció és koordináció
Az olyan kommunikációs eszközök, mint a mobilalkalmazások, a biztonságos rádiók és az integrált platformok lehetővé teszik a biztonsági személyzet és a technológia közötti valós idejű koordinációt, biztosítva az eseményekre való időben történő reagálást. A humán személyzet értelmezi az adatokat, irányítja az erőforrásokat, és olyan technológiákat vet be, mint a drónok, összehangolva a fellépéseket a biztonsági stratégiával.
4. Képzés és szimuláció
A virtuális és kiterjesztett valóság (VR/AR) kiváló képzési szimulációkat biztosít a dolgozók számára, javítva a döntéshozatalt és a taktikai felkészültséget. A biztonsági személyzet ezeket az eszközöket gyakorlati tapasztalatszerzésre, a stratégiák finomítására és visszajelzésre használja az emberi és a technológiai teljesítmény javítása érdekében.
5. Javított biztonsági lefedettség
A mesterséges intelligenciával működő felügyeleti rendszerek, robotok és drónok folyamatos lefedettséget biztosítanak a nehezen elérhető vagy magas kockázatú területeken, növelve a biztonságot. A biztonsági személyzet olyan helyzeteket felügyel, ahol a technológia esetleg nem elégséges, például az érzékeny interakciókban vagy az adatanomáliák értelmezésében.
6. Folyamatos fejlesztés és alkalmazkodás
Az adatelemzés és a gépi tanulás a biztonsági stratégiákat a gyenge pontok azonosításával és a múltbeli adatokon alapuló javítási javaslatokkal finomítja. A biztonsági személyzet valós visszajelzést ad, a taktikákat a felmerülő fenyegetésekhez igazítja, és olyan kulturális vagy társadalmi tényezőket értelmez, amelyeket a technológia esetleg nem vesz észre.
Lehetséges veszélyek és kihívások
Az ember és a technológia közötti együttműködés nem mentes a kockázatoktól.
1. Adatvédelem és kibertámadások
Az érzékeny adatok digitális tárolása és kezelése kiberbiztonsági kockázatokat hordoz. Egy gyenge pont a rendszerben súlyos következményekkel járhat.
2. Az emberi tényező háttérbe szorulása
A túlzott technológiai függőség csökkentheti az emberi munkaerő fontosságát, ami munkahelyek megszűnéséhez vezethet.
3. Technológiai meghibásodások
A rendszerek hibái vagy szabotázs esetén az emberi jelenlét továbbra is kulcsfontosságú, ezért nem helyettesíthető teljesen.
4. Etikai kérdések
A biometrikus azonosítók és az MI-alapú megfigyelés a magánélet tiszteletben tartásával kapcsolatos aggályokat is felvethet.
Steve Gardner, az OCS biztonsági vezetője a következőket írta erről a kérdésről:
„Sok szó esik a technológia bomlasztó erejéről, és az erről szóló beszélgetések általában két különböző irányba haladnak. Egyesek arról beszélnek, hogy a folyamatok racionalizálásával és a precizitást igénylő, ismétlődő feladatok átvételével hogyan teszi majd jobbá magán- és szakmai életünket. Mások inkább aggódnak, megkérdőjelezik az etikai határokat, és azon tűnődnek, hogy vajon egy napon fel fogja-e váltani a munkaerő nagy részét.”
Azt hisszük, ezzel csak egyet lehet érteni. Összegzésképpen: az ember és a technológia együttműködése a vagyonvédelemben számos lehetőséget rejt magában, de óvatos megközelítést igényel. A két elem közötti szinergia növelheti a hatékonyságot, gyorsíthatja a reagálást, és biztonságosabbá teheti a védett területeket. Ugyanakkor a technológiai függőség és az etikai kérdések kihívást jelenthetnek. A jövő sikerének kulcsa a BV Facility Kft-ben is az emberi munkaerő és a technológia harmonikus integrációjában rejlik, ahol az előnyök kiaknázása mellett a kockázatok minimalizálása is kiemelt figyelmet kap.
A címlapkép forrása: Pixabay.com
Közzététel: 2024. december 10.
Workers and technology working together to protect assets
The collaboration between workers and technology in the field of asset protection offers many opportunities to increase efficiency and safety. However, cooperation can only be successful if potential hazards and risks are taken into account and appropriate measures are taken to address them. The integration of human and technological resources will continue to play a key role in the future.